focus-news.net: “Винзавод Асеновград” започна да изнася висококачествени български вина за Китай - 4 ноември 2005 г.

„Винзавод Асеновград" проби силната конкуренция на производители от Евросъюза и започна износ на висококачествени български вина за Китай. Новината съобщи за „Дневник" Росен Чаталбашев, президент и мажоритарен акционер на асеновградската изба. Само за три месеца към Китай са заминали три двайсетфутови контейнера с общо 100 хил. бутилки вино. „Установихме лични контакти и участвахме в дегустациите на две международни винарски изложения в Шанхай", така обясни Чаталбашев стъпките към пробива на пазара в далечен Китай.

Вината на избата ще се продават от местни китайски партньори през търговските вериги „Метро" и „Уолмарт".

Докато проучва вкуса на китайските любители на вино, винзаводът ще изнася десет вина, главно червени, като 50% от тях ще е мавруд, а 10 на сто - бели сортове. Сред тях "Манастирско шушукане", "Меча кръв", "Мавруд цар Асен", "Каберне совиньон цар Асен", "Шато Асена каберне совиньон", "Шато Асена каберне совиньон" и "Мерло", "Шато Асена каберне совиньон" и "Памид" и "Каберне совиньон резерва" и "Мавруд резерва".

В Китай българската винарна е получила и по-добри ценови условия за продуктите си. "Успяхме да договорим средни ценови равнища и ако в Европа продаваме по едно евро, в Китай достигнахме между 2 и 5 евро на бутилка", каза още Чаталбашев.

"Винзавод Асеновград" изнася близо 1.5 млн. бутилки вино годишно за Германия и почти половин милион за скандинавските страни, където маврудът отново е предпочитан сорт.

Избата отглежда собствени лозови масиви, като тази година ще засади още 1000 дка нови лозя.

По-голямата част от насажденията са мавруд - 1300 дка, 1000 дка със сорта рубин и други 100 дка с все още малко познатия у нас френски сира.

Компанията планира да засади и около 300 дка каберне. Според Чаталбашев раздробената земя е главен проблем за създаването на добри лозови масиви. Тази година като всички винопроизводители и винарната в Асеновград е усетила недостига на винено грозде, но тя предвидливо е създала свой резерв. "Винаги имаме 7-8 хил. тона резервно вино", обясни Чаталбашев.

В средата на октомври няколко български винопроизводители пък представиха продукцията си на изложение в Цюрих, Швейцария. Експото е специализирано за страните от Балканския полуостров и се провежда за трета поредна година под егидата на неправителствената организация SIPPO.

Идеята е да се подпомогне бизнесът на Швейцария със страните от региона. В изложението се включиха българските изби "Вила Любимец", "Винимпекс", Дамяница", "Тодоров" и "Санта Сара".

Според статистиките потреблението на вино в Швейцария е 40 л годишно на човек от населението. За 2004 г. страната е внесла 1 370 000 хил. литра червено вино. Вносът от България на червени вина възлиза на 313 778 хил. литра. Ценовите категории са между 6 и 15 швейцарски франка.